Borsadaki fırtınada ne yapmalı?

Borsa yatırımına girmeden önce, epey düşündüm. Sanırım birkaç ay sürdü zihnen hazırlanmak. Bu süre içinde okudum, araştırdım, videolar izledim bol bol. İyi ki de böyle yapmışım diyorum, gördüğüm faydayı paylaşmak istedim.

Özellikle bu hafta Borsa İstanbul’da öğrendiklerim gerçekten yıllara bedel.

27 temmuzda endeksten iki sıfır atıldı, ardından Londra swap piyasasındaki TL krizi, ardından kur atağı, altının rallisi derken, 2 ayda aldığım yolu 1 haftada geri aldı fiyatlamalar.

1198’den aşağı doğru inen endeks, hisse senedi tasarruflarımda da sert iniş çıkışlara neden oldu. 4 ağustosta başlayan kısa haftada endeksin 1.130’lardan 988’lere inişine tanık olduk hep beraber. Endeks 988’lere indiğinde kaybımın %16’lara kadar ulaştığı oldu.

Canım sıkıldı ama sakince izledim. Hatta 993’lerdeyken çok az daha hisse aldım. Endeks kapandığında zararım %4’ler seviyesindeydi. Ve eminim, kısa sürede tekrar artıya geçeceğim.

Bu fırtınalı süreçte sakin kalmamı, bu işin gerçek profesyonellerine borçluyum.

Araştırma şirketlerinin analistlerine, SPK kurallarına bağlı kalarak küçük yatırımcıyı yanıltmadan uzun vadeli hisse senedi yatırımı konusunda bilgi veren değerli insanlara teşekkür ediyorum.

Herşeyde olduğu gibi, hisse senedi işinde de kurallar var.

Borsa İstanbulun resmi sitesi var, KAP var, SPK sitesi var, çok değerli araştırma şirketleri var. Nitelikli insanların ürettiği içerikler var. Twitter’da, youtube’da…

Aslında hisse senedi yatırımı yaparken, bir başkasından akıl almanıza hiç gerek yok. Öncelikle kendiniz hazır olmalısınız. Hazırlık safhasında neler yapabilirsiniz, ben ne yaptım bunlardan bahsetmek istiyorum.

  • Hedefinizi belirleyin.
  • Yatırımı ne kadar bir süre için yapacaksınız ve getiri beklentiniz ne bu süre içinde?
  • Amacınız kısa vadede al-sat mı?
  • Uzun vadede bir yatırım mı?
  • Hangi sektörlerden hisse senedi alacaksınız?
  • Sektör bugünün şartlarında ‘yükselen bir yıldız mı’ yoksa ‘köklü ve yerleşmiş’ bir sektör mü?
  • Portföyünüzü kaça böleceksiniz?
  • Kaç hisse taşıyacaksınız, bu hisseleri hangi sektörlere böleceksiniz?
  • Temettü beklentisiyle mi oluştu portföy , büyüme mi?

Bir çok soru eklenebilir bunun altına.

Yapılabilecekleri paylaşayım naçizane. Umarım fayda sağlayacak bilgiler bulabilirsiniz.

•Yatırım hesabınızın bulunduğu şirketin araştırma raporlarını okuyun.

•Sektör değerlendirmelerini okuyun.

•Hisse fiyatının değişiminde hangi etkenlerin etkili olduğunu bu yazıları okudukça anlayacaksınız.

Araştırma raporları, profesyonel bir analist tarafından, ciddi araştırmalar yapılarak, yerel ve global tüm piyasalardaki dinamikler ve finansal raporlar, ayrıca haber akışları dikkate alınarak yazılan çok değerli metinlerdir. Bunları okuma alışkanlığı edinin.

Şirketinizin model portföyünde hangi hisseler var, göz gezdirin. Aracı kurumunuz o hisseyi neden beğeniyor, okuyun, zihninizde yer etsin bu kriterler, bu değerli analizleri okudukça, kavramlara olan yabancılığı üzerinizden atın.

Hissesini alacağınız şirketin ne iş yaptığından, gelecek vizyonunun ne olduğundan haberdar olun. Şirketinizin faaliyet raporlarını, çeyreklik dönemlerde yayınlanan analist sunumlarını okuyun.

Google’ın alert diye bir uygulaması var mesela, hissesini aldığınız şirketle ilgili tüm haberleri size konsolide edip her gün düzenli mail atıyor. Yatırım yaptığınız şirketi çok yakından izleyin.

https://www.google.com.tr/alerts

Yatırım hesabınızın olduğu şirketin sosyal medya hesaplarını takip edin. Twitterda, youtube’da yatırımcılar için ürettikleri içerikleri takip edin, izleyin. Hisse seçiminde temel analiz yapmanıza imkan veren ücretsiz platformları takip edin, investing, tradingview gibi.

Ben İş yatırımın analiz sayfalarını kullanıyorum mesela, finansal raporları dönemsel bazda önünüze getiriyor, raporlar çok kaliteli. Ak Yatırım, Oyak Yatırım raporları ek olarak…

Elbette ki bunlar benim izleyebildiklerim, eminim ki diğer Aracı kurumların raporları da harika oluyor, çok ciddi emek ve bilgiyle hazırlanıyor bu raporlar, lisans sahibi,birkaç dil bilen, tüm piyasaları, tüm sektörleri takip eden insanlar…

Sosyal medyada, şurada burada, hisse ismi vererek alın, satın diyen insanlardan uzak durun, en önemli sermayeniz kendinizsiniz, yatırım kararınızı verirken rasyonel bilgiyle iş yapın. Ve en önemlisi hisse seçiminizi yaparken ince eleyin sık dokuyun.

Bu bilgilerin hepsine ücretsiz ulaşabilirsiniz. İnternet bağlantısı yeterli.

Hisse senedi, yatırımı emek gerektiren, sabır gerektiren ve güncel kalmamızı sağlayıp, bizi aynı zamanda ‘geliştiren’ bir yatırım türü.

Emek sarfederek, doğru stratejiyle portföy oluşturun, yatırımınızı takip edin,bu hafta gibi fırtınalı zamanlarda da sakin kalın, sağlıkla kalın.

tasarruf delileri tarafından yayımlandı

Finans sektöründe 23 yıllık bir yolculuk. Sermaye piyasaları, çeşitli bankalarda portföy yöneticiliği, Satış Müdürlüğü deneyimleri. SPK Türev, SPK Düzey3, BES ve SEGEM Lisansları. Son dönemde ekonomiye, iktisada yoğun ilgi. Evli, 2 çocuk babası, tasarruf delisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: