Müjde haftasında borsa…

Portföyümdeki hissenin ‘piyasa deyimiyle’ taban yapmasına hiç alışık değilim, ancak maalesef bu hafta yaşadığım buydu. 

İlk kez…

Bu haftaya damgasını vuran olay, Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezerviyle ilgili ilk açıklamadan hemen sonra beliren ve 2-3 gün boyunca irrasyonel bir beklentiyle şişen, aşırı iyimser havaydı.

Aşırı beklenti, açıklama sonrası negatif havaya büründü, borsa yerini kar satışlarına bıraktı, endekste, özellikle enerji sektörü hisselerinde çok sert düşüş, dolarda belirgin sıçrama yaşandı…

BİST100 endeksi, cuma gün içi %5,30 pozitif seviyelere kadar yükseldi, finalde haftayı öncekine göre %2,4 pozitif kapadı.

Uzun vadeli hisselerimden biri de enerji sektöründeydi ve bu sert hareketin tam merkezindeydi. Hissedeki kazancım hızla %21 seviyesine kadar çıktı, belirsizlik bitince ‘taban’ yaptı, haftalık kazancı %5,2’ye kadar düşerek haftayı kapadı. Portföydeki hisselerden bir tanesinin haftalık %5,2 performansı gayet tatmin edici aslında. 

Ancak ben, haber akışları veya beklentilerle, şirketimde asıl faaliyetlerinden bağımsız, aşırı bir değerlenme olsun istemiyorum. 

Bu konuda çok netim!

Sebebine gelince,

İrrasyonel bir değerlenmeden, kendi hissem bile olsa, uzun vadeli bir yatırımcı olarak çok ürküyorum, hisse seçim kararımı gözden geçirme ihtiyacı hissediyorum. Haftayı pozitif %5,2 kapatan hissem belki haftaya %5,2 negatif olacak, bilmiyorum. Ancak şirkete güveniyorum, çok ciddi araştırarak portföye aldım. İstikrarlı yükselişi, sabırlı bekleyişi seviyorum.

Hisseyi seçerken; 

  • faaliyetlerinden yarattığı değer nedir, 
  • öz kaynağı büyüyor mu, 
  • gelecek vizyonu nasıl, 
  • faaliyet raporlarında ne yazıyor, 
  • faaliyet konusuna yönelik duran varlık yatırımı yapıyor mu diye, derinlemesine bakmaya çalışıyorum her zaman…

Gelecekteki projelerine bakıyorum, varsa Ar-Ge yatırımları artış eğiliminde mi bunları inceliyorum. Çeyrek dönem bilançolarını ve bilançolarla ilgili analist yorumlarını okuyorum.

Fiyat hareketlerinin çok sert olduğu bu haftadaki gibi ortamlarda asıl dramatik ve riskli olan; piyasadaki aşırı beklentiyle oluşan ortama, enerji hissesi satın almak için düşünmeden dalanların, haber sonrası yaşadığı şoktur. 

Kısa vadeli al-sat mantığıyla borsaya giren küçük yatırımcılar da bu şoktan payını aldıysa eğer, kendileri için tek dileğim şu: umarım krediyle alınmamış pozisyonlardır!

Sağlıkla kalın…

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.

tasarruf delileri tarafından yayımlandı

Finans sektöründe 23 yıllık bir yolculuk. Sermaye piyasaları, çeşitli bankalarda portföy yöneticiliği, Satış Müdürlüğü deneyimleri. SPK Türev, SPK Düzey3, BES ve SEGEM Lisansları. Son dönemde ekonomiye, iktisada yoğun ilgi. Evli, 2 çocuk babası, tasarruf delisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: